Anasayfa Haberler Sevim Benden Orhan'ı Çaldı
Sevim Benden Orhan'ı Çaldı PDF Yazdır e-Posta
Erdem Gürsoy tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 23 Ocak 2008 18:09

Orhan Gencebay-Yıldız Tezcan

70'li yılların ünlü ses sanatçısı ve sinema oyuncusu Yıldız Tezcan, 21 yaşındayken Orhan Gencebay ile büyük aşk yaşadığını, ancak o dönem çöpçatanlıklarını yapan Sevim Emre'nin sonradan Gencebay'ı elinden aldığını ileri sürdü.

 

Orhan benim için şarkı yazardı

Ben küçük yaşlarda sahneye çıkmaya başladım. Orhan Bey ise o yıllarda saz çalıyordu. O zamanki eşim Mahmut Tezcan'la birlikte, albüm yapması için kendisine çok ısrar ettim. Sonunda albüm çıkardı. Albüme koyduğu şarkılar arasında benim için yazdığı eserler de vardı. Bana "Can Can" derdi ve bunu şarkılarında da dile getirdi. Sonra yine benim için "Sabır Taşı" ve "Bana Çok mu Görüyorsun"u yazdı. Her şey çok güzel başlamıştı. Ta ki Sevim Hanım'ın bana yaptığı yanlışa kadar!

 

Sevim aşk mektuplarımızı taşırdı

Sevim Emre, ikimizin de yakın arkadaşıydıatta Orhan Bey ile çöpçatanlığımızı yapıyor, ikimiz arasında birbirimize yazdığımız aşk mektuplarını taşıyordu. Sonra evli olduğu halde Orhan'ı elimden aldı! Çok yakın arkadaşım olduğu için aklıma böyle bir şey yapabileceği hiç gelmemişti. Nasıl olduğunu bile anlayamadım, bir baktım ki Orhan Gencebay ile beraber olmuşlar. Ona güvenmekle hata ettiğimi anladım ama artık Orhan Bey'le her şey bitmişti.

Orhan arkamda saz çalıyordu

Yıldız Tezcan, "Ben 13-14 yaşındayken sahneye çıkmaya başladım. O dönemde Orhan Gencebay'ı tanıyordum, çünkü arkamda saz çalıyordu" dedi.

O olaydan beri küsüz

Yıldız Tezcan, Sevim Emre aralarına girmese ilişkilerinin sürebileceğini iddia ediyor: "Arkadaşlığımız Sevim Hanım ortaya çıkana kadar iyi gidiyordu. Ama anlattığım gibi bana kötü oyunlar oynadı. Sevim Hanım'la küskünlüğümüz de bundan dolayıdır."


Sevim Emre, Orhan’ı elimden aldı

Bir dönemin en ünlü ses sanatçısı ve sinema oyuncusu olan Yıldız Tezcan, yıllar süren suskunluğundan sıyrılıp şok bir iddia ortaya attı. Tezcan, Kelebek’e verdiği röportajda, "Sevim Emre, Orhan Gencebay ile çöpçatanlığımızı yapıyor, aşk mektuplarımızı taşıyordu. Sonra Orhan’ı benim elimden aldı. Onu asla affetmeyeceğim" dedi.

Orhan Gencebay ile ne zaman tanıştınız?

- Ben 13-14 yaşındayken sahneye çıkmaya başladım, 15 yaşında da Mahmut Tezcan’la evlendim. Daha o dönemde Orhan Gencebay’ı tanıyordum, çünkü arkamda saz çalıyordu. Ama arkadaşlığımız ben boşandıktan sonra başladı. Yani 21 yaşından sonra...

Orhan Bey sizden sonra ünlü oldu yani...

- Ben küçük yaşlarda sahneye çıkmaya başladım. Orhan Bey ise o yıllarda saz çalıyordu. Ben o zamanki eşim Mahmut Tezcan’la birlikte, albüm yapması için kendisine çok ısrar ettim. Sonunda albüm çıkardı. Albüme koyduğu şarkılar arasında benim için yazdığı eserler de vardı. Bana "Can Can" derdi ve bunu şarkılarında da dile getirdi mesela... Sonra yine benim için "Sabır Taşı" ve "Bana Çok mu Görüyorsun"u yazdı. Her şey çok güzel başlamıştı. Ta ki Sevim Hanım’ın bana yaptığı yanlışa kadar!

Sevim Emre’yi tanıyor muydunuz o dönemlerde?

- Evet, Sevim Emre bizim çok yakın arkadaşımızdı ve kendisi bir plakçı ile evliydi.

Eşini de tanıyor muydunuz?

- Elbette, kendisi ve eşi evimden çıkmazlardı. Aslında anlatılacak çok şey var ama bana yakışmayan şeyler bunlar... Bende çok belge var, yine de bu kadarının bilinmesi yeter.

Aileniz, Orhan Bey ile arkadaşlığınızdan haberdar mıydı?

- Annem bazı şeyleri seziyordu ama Orhan Gencebay ile birlikte olmamı istemiyordu. Yine de arkadaşlığımız Sevim Hanım ortaya çıkana kadar iyi gidiyordu. Onu tanıdığımda çok gençtim, birlikte olabilirdik. Ama anlattığım gibi biri bana kötü oyunlar oynadı. En yakın arkadaşım, evime girip çıkan insan bana bunu yaptı. Sevim Hanım’la küskünlüğümüz de bundan dolayıdır. Şimdi benim adımı anmazlar.

Orhan Bey ile Sevim Hanım’ı ekranda birlikte gördüğünüzde neler hissediyorsunuz?

- Hiçbir şey... Sonuçta bizim aramızda ilişki olarak adlandırılabilecek bir şey yaşanmadı. Ben kendisiyle beraber olmadım. Sevim benim yazdığım mektupları Orhan’a götürüyor, onun yazdıklarını da bana getiriyordu.

Bu aşk yüzünden mi eşinizden boşandınız?

- Hayır. Orhan’ı seviyordum, o da beni seviyordu, ama bu aşk filizlendiğinde ben zaten eşimden boşanmıştım.

Basında ilişkinize dair haberler çıkmış mıydı?

- Beraberliğimizi Hafta Sonu gazetesi yazmış, sonra da benimle görüşme yapmak istemişlerdi. Buna izin vermedim, yorum yapmadım. Çünkü ailemin öğrenmesini istemiyordum. Konu öylece kapandı.

Bunca yıl sustunuz, neden şimdi konuşuyorsunuz?

- Aslında ekranlara çıkıp eski olayları gündeme getirenlere ben de çok kızıyorum. Bunca yıllık sanat hayatımda adım hiçbir sansasyonel olaya da karışmadı. Ama bir yandan anlatmak da istiyorum, neden gerçekler gizli kalsın? Benim sanatçı olduğum ve kabuğuma çekilmiş şekilde yaşadığım unutulmasın bu arada... Sağlık problemleri yaşayan bir annem var, ona bakıyorum. Yanlış şeyler çıkarsa üzülürüz.

Çöpçatanımızken aramıza girdi

-Sevim Emre, ikimizin de yakın arkadaşıydı. Hatta Orhan Bey ile çöpçatanlığımızı yapıyor, ikimiz arasında birbirimize yazdığımız aşk mektuplarımızı taşıyordu. Evime girip çıkardı. Sonra evli olduğu halde Orhan’ı benim elimden aldı! Çok yakın bir aile dostumuz ve arkadaşım olduğu için aklıma böyle bir şey yapabileceği hiç gelmemişti. Nasıl olduğunu bile anlayamadım, bir baktım Orhan Gencebay ile beraber olmuşlar. Durumu öğrendiğimde gerçekten şoke oldum, inanamadım. Ama artık yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Ona güvenmekle hata ettiğimi anladım ama artık Orhan Bey’le her şey bitmişti. Arif Sağ da bu olayların şahitlerindendir. Sevim Emre’yi hiçbir zaman affetmeyeceğim.

Yıldız Tezcan, şöhretinin doruğunda olduğu yıllarda dönemin ünlü yerli ve yabancı yıldızlarıyla sık sık bir araya geliyordu. 1975’te hayatını kaybeden dünyaca ünlü İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasolini de bunlardan biriydi...

FOTOĞRAFLAR ÇALINDI

-Orhan Bey ile birlikte çektirdiğimiz pek çok fotoğrafımız vardı. Hepsi de bir dolabın içinde duruyordu. Sonradan anladım ki Sevim Emre evime girip çıktığı dönemde bunları birer ikişer almış, fark ettiğimde çok geçti.

Son Güncelleme: Çarşamba, 23 Ocak 2008 18:23
 
Reklam
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.
 
Gürsoylar