Anasayfa Haberler Orhan Gencebay Çankaya Sofrasına Katıldı
Orhan Gencebay Çankaya Sofrasına Katıldı PDF Yazdır e-Posta
Erdem Gürsoy tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 28 Mayıs 2008 02:41

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Çankaya Sofrası'nda bugün tanınmış sanatçıları ağırladı.

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen öğle yemeğine ünlü sanatçılar Orhan Gencebay, Zara, Mazhar Alanson, Neşet Ertaş, Ahmet Özhan ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen katılırken, Sertab Erener mazeret bildirerek Köşk'e gelmedi. Yaklaşık 2 saat süren yemekte Gül'ün isteği üzerine Neşet Ertaş saz çalıp bir de türkü söyledi. Neşet Ertaş'ın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda Bozlak da okunması önerisine Gül olumlu yanıt verdi. Orhan Gencebay ise sanatçıların telif haklarının korunması konusunda Cumhurbaşkanı Gül'den yardım istedi.

Yemek sonrası Çankaya Köşkü'nden ayrılan sanatçılar gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yemeğin oldukça keyifli bir atmosferde gerçekleştiğini anlatan Neşet Ertaş, "Müzisyenin olduğu yerde herşey güzel olur. Yemekte bana bir de saz çalıp türkü söylettiler" dedi.

Gül'den Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda Bozlak'ın konulmasını rica ettiğini söyleyen Ertaş, "Bundan böyle senfoni orkestrası içinde Bozlak da söylenecek, Reis-i Cumhur'dan bunun da sözünü aldım" diye konuştu.

Mazhar Alanson ise yemeğin oldukça eğlenceli geçtiğini belirterek, "Orhan ağabeyi teliflerden ve sanatçıların sorunlarından bahsetti. Neşet ağabey kulaklarımızın pasını sildi. Eurovisyon şarkı yarışmasından hiç bahsedilmedi" şeklinde konuştu.


Orhan Gencebay ise yürürlükte olan telif yasasıyla ilgili sorunlarını Cumhurbaşkanı Gül'e aktarma imkanı bulduklarını kaydederek, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu konuyla yakından ilgilendiğini söyledi. Yemekte siyasetten ve güncel olaylardan hiç söz edilmediğini anlatan Gencebay, "Türkiye zor bir dönemden geçiyor ama daha iyi olacağız. Neticede çözüm gönül ve akıl barışındadır, biz bunu sağlayacak sağduyuya sahip bir toplumuz. Siyaset konuşmadık" dedi.

Orhan Gencebay, bir gazetecinin, "Yemekte içki servisi yapıldı mı?" şeklindeki bir soruya, "Ben kendi adıma içki ve sigara kullanmıyorum. 27 yıl önce sigarayı bıraktım. Zaten benim içki beklentim yoktu. İyi bir sohbet oldu, dostlarla da beraber olduk" cevabını verdi.

Sanatçı Zara ise yemeğe katılmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, sanatçıya önem verdiği için Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Köşk'te daha önce de edebiyatçıları, tarihçileri ve Meclis dışındaki siyasi parti liderlerini ağırlamıştı.

Türk müziğinin 'babası' olarak nitelenen Orhan Gencebay, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile 8-10 saat süren sohbetlerde bulunduklarını ve memleket meselelerini görüştüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Çankaya Sofrası'nda sanatçıları ağırlamasının görüntüleri Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi tarafından basına dağıtıldı.

Gül'ün, görüntüde, Çankaya Köşkü'nde saat 12.30'da başlayan ve 2 saat süren yemeğe katılan Orhan Gencebay, Zara, Neşet Ertaş, Mazhar Alanson, Ahmet Özhan ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen ile yakından ilgilendiği görüldü.

Cumhurbaşkanı Gül, konuklarını tek tek ellerini sıkarak kapıda karşıladı. Gencebay ve Ertaş'ın Gül'ün elini iki elleri ile sıkarak tokalaştıkları görüldü. Gül ve konuk sanatçılar, daha sonra masaya hep birlikte geçti. Gül, "Sizi burada görmekten çok büyük memnuniyet duyuyorum" diye konuştu. Alanson ise heyecanını ifade etmek için, "Ben Orhan Abi'ye de söyledim. Heyecanlandım ben, 10 bin kişinin önüne çıkıyoruz oysa dedim" ifadelerini kullandı.

Gencebay ise Köşk'te bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek, daha önce de Çankaya Köşkü'ne çıkmasından bahsetti. Gencebay, "Sağ olsunlar Rahmetli Turgut Özal Bey ve Sayın Demirel Bey ile de biraraya gelirdik. Rahmetli Turgut Özal ile 8-10 saat sohbet ettiğimiz olurdu ülke hakkında" dedi.

Son Güncelleme: Çarşamba, 28 Mayıs 2008 02:50
 
Reklam
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.
 
Gürsoylar