Anasayfa Haberler Romanya Türkçe Olimpiyatlarında 'Hatasız Kul Olmaz' Diyecek
Romanya Türkçe Olimpiyatlarında 'Hatasız Kul Olmaz' Diyecek PDF Yazdır e-Posta
Erdem Gürsoy tarafından yazıldı.   
Cuma, 02 Nisan 2010 23:58

Bu yıl sekizincisi düzenlenecek Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na Romanya yine iddialı eserlerle hazırlanıyor. Başkent Bükreş’te yapılan ülke finalinde Orhan Gencebay’ın ‘Hatasız Kul Olmaz’ şarkısını seslendiren Lucian Zamfir, birinci seçilerek İstanbul’da yarışmaya hak kazandı.

Her yıl rekabetin giderek kızıştığı Türkçe Olimpiyatları Romanya elemelerinde, coşku ve duygu dolu bir final gecesi yaşandı. Eğitim sezonu başından beri hazırlanan öğrenciler ilk olarak kendi okullarındaki arkadaşlarıyla yarıştı. İlk etabı geçen öğrenciler Romanya elemelerinde, Türkiye’deki olimpiyat kapısını aralamak için olanca performanslarını sahnede ortaya koydu. Bükreş’teki Çocuk Sarayı’nda yapılan final gösterisinde, gurbetçilerin yanı sıra Romen veliler ile Edirne ve Bulgaristan’dan gelen konuklar duygu ve coşku dolu anlar yaşadı. Jüri üyeleri, şiir ve şarkıları birbirinden güzel seslendiren öğrenciler arasından Seçim yapmakta oldukça zorlandı.

 


Final gecesinin açılışında konuşan Lumina Eğitim Kurumları Genel Müdürü Fatih Göktaş, 16 yıllık geçmişe sahip okulların, bugün 1800 öğrenci ve 870 mezunun yanı sıra kazanılan yüzlerce bilim madalyasıyla herkesin gururu olduğunu söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu ise yarışmaya olağanüstü hazırlık yaptıklarını gözlediği öğrencileri tebrik etti.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan öğrenciler, seslendirdikleri şarkı ve şiirlerle kah duygulandırdı, kah coşkulu anlar yaşattı. Şarkı dalında Orhan Gencebay’ın ‘Hatasız Kul Olmaz’ isimli şarkısını seslendiren Lucian Zamfir, konuklardan bolca alkış alırken jüriden birinciliği kopardı. Halil İbrahim şarkısını profesyonellere taş çıkartan yorumuyla seslendiren Trestian Dumitrescu ikinci olurken, sempatik tavırlarıyla alkış alan Alexandru Basescu ‘Yedikule’ şarkısıyla üçüncülüğü kazandı.

Şiir dalında duygulu yorumlar öne çıktı. ‘Türküler Dolusu’ şiirini seslendiren Dilara Oana Cristescu ilk sırayı alırken, İoana Bianca Stoiea seslendirdiği ‘İstanbul’u Dinliyorum’ şiiriyle ikinci oldu. Seslendirdiği ‘Gel Gör Beni’ şiiriyle Eliza Gabor ise jüri tarafından üçüncülüğe layık görüldü.

Final gecesinin akılda kalan diğer görüntüleri ise halk oyunları ekiplerinin gösterileri oldu. Köstenceli öğrencilerin Anadolu’nun değişik yörelerine ait halk oyunlarında sergilediği maharet alkış topladı. Mecidiye’den katılan halkoyunları ekibinin

Balkan dansları gösterisi ise hoş bir görüntü oluşturdu. Türk, Yunan ve Romen danslarından yaptıkları potboriyle Mecidiyeli ekip seyircilerden bol alkış aldı.

Final programı, iki Türk öğrencinin söylediği Romence şarkı renklenirken, gece bütün finalistlerin sahnede beraberce söylediği ‘yeni bir dünya’ şarkısıyla sona erdi.

“ROMANYA GENELİNDEKİ TÜRK OKULLARINDA BİN 800 ÖĞRENCİNİN TÜRKÇE ÖĞRENMESİNİN MUTLULUK VERİCİ”

Program sonrası Cihan’a konuşan Ülker Romanya Genel Müdürü Ender Bolat, “Çok güzel organize edilmiş bir olimpiyat. Çocukların o kadar güzel şarkı ve şiir söyleyebileceklerini tahmin etmemiştim. Çok hoşlandık. Bütün çocukları tebrik ederiz ve Türkiye’deki devamında bol şans dileriz.” dedi.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci ise “Programı güzel bulmamak için akıldan yoksun olmak lazım. Gerçekten emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türkiye’den uzak, Türklüğün yaşandığı, inancın hoşgörüyle sergilendiği bir ortamda bulunmaktan son derece mutluyum. Burada gerek kültürümüzü yaşatan ve onları burada sergileyen ama herkese, yemek yapandan genel müdürüne kadar herkese çok çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kulandı.

Romanya genelindeki Türk okullarında bin 800 öğrencinin Türkçe öğrenmesinin mutluluk verici olduğunu söyleyen Türk İşadamları Derneği Başkanı Ömer Süsl, “Duygularımız ve düşüncelerimiz Türkiye’deki insanlarımızdan tabi ki çok farklı. Yabancı memlekette yaşıyoruz, gün boyunca dışarıda, işyerlerimizde yabancı dil konuşuyoruz. Tabi ki böyle bir ortamda bulunmak bize çok büyük bir heyecan ve onur veriyor. Bu, dünya çapında düşünüldüğü zaman çok büyük bir organizasyon. Müdürümüz biraz önce ‘1800 öğrencimiz var.’ dedi. Romanya’da ve dünyada 160-170 ülke olduğunu düşündüğümüzde ve her ülkede 1800 öğrenci olduğunu düşündüğümüzde ve bu 1800 öğrencinin Türkçe öğrendiğini düşündüğümüzde, bundan daha büyük mutluluk olmaz diyorum.” diye konuştu.

Yeğenini desteklemeye gelmiş Romen bir kadın ise şöyle konuştu: “Bu çocukların harcadıkları emeklerin meyvesini görmekten daha güzel bir şey olamaz. Tek kelimeyle mükemmeldi. Yeğenimi desteklemek için buradayım. Romen ailelerin böyle güzel Türkçe konuşması beni çok şaşırttı. Gelecek sene ben de iki çocuğumu bu okullara vereceğim. Çocuklarımı her an destekleyecek birilerinin olması beni çok sevindiriyor.”

Bulgaristan’dan gelen konuk Kahri İbrahim ise “Bulgaristan’dan katıldığımız için ilk önce bu organizasyonu yapanlardan candan teşekkürler etmek istiyorum. Bu akşam burada bizlere yaşatılanı kelimelere dökmek imkansız gibi, ama şunları söyleyebilirim: Bütün katılımcılar sahnede son şarkılarıyla zaten ne yaptıklarını gösterdiler, yani yeni bir dünyanın kurucuları ve burada bizim atalarımızdan yeni gelen nesillerin sevgiyle, hoşgörüyle gönülleri fethettiklerinin dünyaya bir daha apaçık gösterdiler. Dünyanın her köşesinde bu günlerde maalesef suçsuz insanlar kırılırken, suçsuz analar ağlarken, gönülleri fetheden bu çiçekler, sevda çiçekleri, onları hazır eden hocalarımız bir daha da dünyamıza gönülleri fethetmenin yolunu göstermiş oluyorlar İnşallah bu bütün dünyaya yayılır ve bizler de bunlara seviniriz.” dedi.

Türk vatandaşının eşi Simona Koçhan, “İlk defa katılıyorum. Program çok güzeldi, gelecek seneyi şimdiden bekliyoruz. Romanya gibi bir ülkede, okullarda çocukların Türkçe dersleri görmesi çok ilginç. Umarım bizim kızımız da konuşmasını öğrenir. Kızımızın da bu olimpiyatlara katılmasını isterdik, bize onur verirdi.” diye konuştu.

İlk mezunlardan Serdal Uteu ise “Ağabeylerimin bu programı sunmak için beni düşünmeleri gurur verici bir şey. Çok güzel bir duyguydu. Yıllar önce ben de Köstence’deki okuldan mezun olmuştum. O zaman Romanya’daki milli olimpiyatlara katılmıştım, ama malesef bu duyguya tadamadım. Ama şimdi bu güzel çocukları arasında bütün bu güzel organizasyonda bulunmaktan çok memnun oldum.” ifadelerini kullandı.

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 07 Nisan 2010 00:02
 
Reklam
Telif Hakkı © 2018 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.
 
Gürsoylar