Anasayfa Haberler "Orhan Gencebay dinleyerek büyüdüm"
"Orhan Gencebay dinleyerek büyüdüm" PDF Yazdır e-Posta
Erdem Gürsoy tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 28 Ağustos 2010 17:23

İspanya'da doğan ve Yunanistan'dan Bulgaristan'a, Türkiye'den Fas'a kadar birbirinden farklı kültürlerin topraklarına seyahat eden Sefarad şarkılarıyla tüm dünyanın tanıdığı bir şarkıcı olan Kudüs doğumlu Yasmin Levy, 14. Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali'nin konuğu olarak Türkiye'ye geldi. Levy, Salamis Antik Tiyatro'da sahne almadan önce hayatına dair hoş ayrıntıları paylaştı.

 


- İkinci albümünüz 'La Juderia' ile birlikte flamenko ve Sefarad şarkılarını buluşturduğunuz tarzınızda sanki şarkılarla ağlıyor gibisiniz.
Herkes bana ne kadar melankolik ve kederli olduğumu söylüyor ama sanırım ben dinleyiciye ancak kederli şarkılarla dokunabiliyorum ve sadece hüzünlü şarkılarla kendimi iyi ifade ediyorum. Sahnede mutlu şarkılar da söylüyorum ama sadece seyirciler için. Bana kalsa sırf hüzünlü şarkılar söylerdim.

 


- Sefarad şarkıları İspanya'da doğmuş, Yunanistan'dan Bulgaristan'a, hatta Fas'a kadar göç etmiş parçalar. Melodilerini nereden alırsa alsın bu şarkıların özü hep hüzün müdür?
Ben hüzünlü olanlarını seçiyorum. İspanya'daki yerinden, yurdundan ayrılanlar elbette ki büyük acılar yaşamışlar ama tüm bunları geride bırakabilmek için mutlu ve eğlenceli, hayatla şakalaşan şarkılar yapmışlar. Üstelik bu şarkılar hiçbir zaman sahne için hazırlanmış şarkılar değil. Anneler mutfakta yemek yaparken ya da çocuklarına ninniler olarak söylemişler. Aradan 500 yıl geçtikten sonra bu
şarkılara bir nostalji duygusu ekleniyor.

DAHA AZ ORYANTAL
- Son albümünüzün tarzını nasıl tarif edersiniz?

Neredeyse 10 yıldır albümlerimdeki şarkılarda yoğun bir oryantal tarz oluşmuştu. Kendimi yenilemek, farklı müzikler araştırmak, şarkılarıma farklı lezzetler katmak istiyordum ve 'Sentir', Javier Limon'un yeni fikirleriyle ve müziklerdeki Küba tarzıyla yenilik arayışıma kutlama gibi bir cevap oldu. Daha minimalist, daha genç bir müzik ve daha az oryantal.


- Bir gün gün dünya müziğinin en güçlü yıldızlarından biri olarak gösterileceğinizi hayal eder miydiniz?
Yıldızlar gökyüzünde olur. Ben bir yıldız değilim, sadece bir işkoliğim. Çok çalışıyorum, yaratmaya gayret ediyorum, şarkı yazıyorum. Kendimi bir yıldız olarak görmüyorum, sadece şarkı söylemeyi seviyorum.


- Kuzey Kıbrıs'ta 14.Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali için tıpkı İstanbul'daki Aya İrini konserinde olduğu gibi çok mistik bir atmosfer olarak Salamis Antik Tiyatro seçilmiş. Böyle mistik atmosferler için nasıl şarkılar seçiyorsunuz?
Şarkıları seçerken her zaman hislerime göre hareket ediyorum ama kıyafetlerimi seçerken nerede konser verdiğim benim için çok önemli.


- 'Mano Suave' albümünüzde dünya müziğinin büyük isimlerinden Natacha Atlas ile düet yapmıştınız. Son albümünüz 'Sentir'e Yunan sanatçı Eleni Vitali konuk oluyor, başka kimlerle düet yapmak isterdiniz?
- İbrahim Tatlıses'le, Kubat'la birlikte şarkı söyledim. Ben Orhan Gencebay dinleyerek büyüdüm. Onunla şarkı söylemeyi isterdim. Kibariye'nin sesine hayranım. Yunanistan'dan Haris Alexiou ile şarkı söylemek harika olurdu. Fısıldayan şarkıcıları değil, güçlü sesleri seviyorum.

ŞARKICILIĞIM DEĞİŞTİ
- İlk albümünüzden bu zamana tüm Avrupa'yı gezerken neler değişti?

Bunca zamandır özellikle şarkıcılık anlamında çok değiştim. Öncelikle daha olgun biriyim ve ilk şarkı söylemeye başladığım dönemlerden farklı olarak çok daha özgür şarkı söylüyorum. İlk şarkı söylediğim dönemlerde dinleyenleri etkilemek istiyordum ama bu doğru değil, şimdi tamamen kendim oluyorum. Son albümümle çok daha rahat olduğum gibi şarkı söylüyorum.


- 2008'in Temmuz ayında Türkiye'nin en güçlü erkek seslerinden biri olan İbrahim Tatlıses'in televizyon şovu İbo Şov'a katıldınız. Ancak sizi bir dünya müziği yıldızı olarak görmek isteyen büyük bir dinleyici grubunun hayal kırıklığı yaşadığı biliyor muydunuz?
- Biliyorum ki bazıları da çok mutlu oldular. Yolculuk sırasında bana bahsettiğin tepkiler gelmişti ama İbrahim Tatlıses'te kimsenin ondan alamayacağı bir yetenek var. Onun sesi Tanrı'nın bir hediyesi. Youtube'da beraber şarkı söylediğimiz video 700 binden fazla tıklanmışsa bazıları da bundan çok mutlu olmuş demektir.

'Firuze'yi çok seviyorum
- En çok sevdiğiniz Türkçe şarkılar hangileri?

Orhan Gencebay'ın, İbrahim Tatlıses'in, Kibariye'nin sesinden şarkı dinlemeyi çok seviyorum ama Sezen Aksu'dan da dinlemeyi çok sevdiğim şarkılar var. Özellikle en sevdiğim Türkçe şarkılardan biri Sezen Aksu'nun söylediği 'Firuze' adlı parça.

Son Güncelleme: Çarşamba, 03 Kasım 2010 02:37
 
Reklam
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.
 
Gürsoylar