Anasayfa Haberler Vatandaş Orhan bu Anayasa değişsin istiyor
Vatandaş Orhan bu Anayasa değişsin istiyor PDF Yazdır e-Posta
Erdem Gürsoy tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 04 Eylül 2010 00:33

Ünlü sanatçı Orhan Gencebay, 12 Eylül'deki tercihini, sanatçıların kanaat önderi olarak verecekleri oyları deklare etmelerini doğru bulmadığı için açıklamıyor. Ama gönlünün 'evet'ten yana olduğu belli: "Vatandaş Orhan bu anayasanın değişmesini istiyor."

Türk müziğinin sevilen sesi Orhan Gencebay 12 Eylül'de oylanacak Anayasa değişiklik paketiyle ilgili görüşlerini Yeni Şafak'a anlattı. Halk oylamasında tercihinin ne olacağı sorumuzu, sanatçıların kanaat önderi olarak verecekleri oyları açıklamasını doğru bulmadığını söyleyerek cevaplamaktan kaçınan Gencebay'ın sözleri oyunun 'evet' olacağını gösteriyor.

Oylamayı Orhan Gencebay olarak değil, 'vatandaş Orhan' olarak yorumlacağını belirten sanatçı, "12 Eylül Anayasası'nın değişmesi gerektiğini söylüyorduk. Kısmi değişiklik yapılarak önümüze gelecek. Keşke halkoyuna gidilmeden yapılsaydı bu iş" dedi.

 


FIRSAT İYİ KULLANILMALI

"Şüphesiz bu Anayasa'nın değişmesi gerekiyor. Ancak değişiklik yeterli değil" diyen Gencebay şöyle konuştu: "Tam anlamıyla gereken yapılmalı. Sahip olduğumuz Anayasa 12 Eylül'ün ardından can güvenliği nedeniyle yüzde 90 'evet'le onaylandı. Paket ile bazı maddeler değişmiştir. Mutlaka değiştirilmeli diyorduk ama iktidarlar bunu yapmıyordu. Şimdi gündeme geldi. Bu fırsat kullanılmalı."

PARTİ MESELESİ DEĞİL

Anayasa değişikliğine 'evet' ya da 'hayır' demenin bir siyasi parti meselesi gibi algılandığını söyleyen Orhan Gencabay "12 Eylül'deki halk oylaması Türkiye'nin geleceğini ilgilendiriyor. Bir anlamda, çocuklarımıza daha demokrat, daha çağdaş, daha batılı hukuk sistemi bırakıp bırakmayacağımızı oylayacağız. Bu nedenle şu partinin, bu partinin anayasası gibi değerlendirmek yerine, ne kazandırıyor, ne kaybettiriyor noktasında meseleye bakmak gerekir diye düşünüyorum" dedi.

FAZIL BEY REKLAM PEŞİNDE

Gencebay, halk oylamasında 'evet' diyeceğini açıklayan Sezen Aksu'ya ağır hakaretlerde bulunan ve arabesk müziği aşağılayarak "Arabesk yavşaklığından utanıyorum" diyen müzisyen Fazıl Say'a sert tepki gösterdi. Gencebay, "Aşağılamaları doğru bulmuyorum. Bir insan, hele hele bir sanatçı, görüşlerini, savunduğu tezleri hakaretamiz sözlerle ortaya koymamalı" diye konuştu. Bu tip açıklamaların amacının 'ötekileştirme' olduğunu söyleyen Gencebay şu değerlendirmeyi yaptı: "Fazıl bey çıkışıyla reklam yapıyor. Reklam aracı olarak iyi kullanıyor bu tarz gündem maddelerini. Popülariteyi sevilen kişilere sataşarak buluyor ve gündeme geliyor. Say iyi bir müzisyendir ama tek iyi müzisyen değildir. İyi müzik yapan kişi müzik hakkında açıklamalar yapabilir ama tek iyi kişi Fazlı Say değildir."

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 03 Kasım 2010 02:38
 
Reklam
Telif Hakkı © 2018 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.
 
Gürsoylar